Dlaczego organizacja musi być jednocześnie jak Twój ojciec i biznesmen?

Wiesz dlaczego biznesmenowi trudno dogadać się z urzędnikiem państwowym? Ponieważ są z różnych światów. Ten pierwszy musi działać pragmatycznie i skutecznie. Inaczej nie zarobi, a co z tym idzie, może sporo stracić. Urzędnik ma działać w granicy przepisów. Nie musi być szybki, nie musi być skuteczny, ani pragmatyczny. Nie chcę tym sposobem dyskredytować urzędników, bo wiem, że wielu z nich po prostu wykonuje swoją pracę nie mając wpływu na liczne – delikatnie mówiąc – niekorzystne przepisy. To tytułem wstępu.

A co by było, gdyby Twój ojciec zastanawiałby się przed zagadaniem do Twojej matki? Gdyby zwlekał aż do momentu, w którym ktoś inny poprosił ją do tańca lub ona straciła nim zainteresowanie? Niech Ci to da do myślenia czy siedziałbyś teraz przed monitorem czytając ten wpis…

Skąd te dwie powyższe myśli? Tak, wiem iż wałkuję to stwierdzenie w prawie każdym moim wpisie, iż organizacja pozarządowa musi być jak firma – pragmatyczna, skuteczna, szybka w swoim działaniu. I to dotyczy również procesu decyzyjnego. Bo często decyzja o tym czy odezwać się do firmy, Darczyńcy czy zainwestować lub dywersyfikować swoje dochody zapada zbyt późno. Jednocześnie organizacja musi być jak Twój ojciec – zagadać Twoją mamę zanim ktoś inny to zrobi, przez co może tatuśkowi odebrać szansę. Tak, organizacja ma być jak Twój ojciec i biznesmen jednocześnie.

Niestety widziałem już wiele przypadków, w których ślamazarne podejmowanie decyzji przynosiło tylko same szkody: bo sytuacja się pogorszyła lub zepsuła do tego stopnia, że nie dało się już niczego naprawić. I nie jest to bynajmniej straszenie. Większość organizacji w Polsce ma niestabilny budżet. Przez to często nie ma miejsca na ociąganie się, bo nie ma środków, by amortyzować ewentualne opóźnienia.

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Cóż… NGOsy w Polsce jeszcze nie przejęły wielu profesjonalnych mechanizmów. To dlatego wahający się prezes, powoli zbierający się zarząd, nieśpiesznie pracujący pracownicy lub brak pragmatyzmu i wyobraźni zbierają później swoje żniwo.

Teraz daj sobie minutę na zastanowienie się jak to działa w Twojej organizacji.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZBUDUJ NIEZALEŻNOŚĆ ORGANIZACJI W ROK

 

1. Rok pracy nad sukcesem Twojej organizacji
2. Stały nadzór doświadczonego Fundraisera
3. Obowiązkowa kampania przynosząca darowizny
4. Zmiana funkcjonowania całej organizacji 

 

%d bloggers like this: