sunset-815270_1920

Gdzie widzisz się za 5 lat?

O organizacjach pozarządowych można powiedzieć wiele dobrego – że wypełniają swoją misję, że część z nich szuka swojej

O organizacjach pozarządowych można powiedzieć wiele dobrego – że wypełniają swoją misję, że część z nich szuka swojej ścieżki rozwoju, że bez nich w naszym społeczeństwie wiele trudnych spraw nigdy nie zostałoby rozwiązanych i to, że są głosem obywateli. Oczywiście należy również je skrytykować za pewne złe zachowania, a jednym z nich jest to, że…

… jako pracodawcy oferują niewiele. Nie wszystkie, ale zdecydowana większość.

Zarobki w III sektorze są mniej więcej o około 1000 złotych niższe niż w biznesie. Bezpieczeństwo pracy – czyli stabilność zatrudnienia, możliwości rozwoju zawodowego, jakość umowy – to wszystko jest jeszcze mniej korzystne. Przeciętna osoba w wieku 24-35 lata pracująca w NGO zarabia nie więcej niż 1600 złotych netto w oparciu o tzw. „umowę śmieciową”, a sama pensja najczęściej pochodzi ze środków grantowych lub ledwo dopinanego budżetu organizacji. Ta sama osoba pracując w korporacji zarabiałaby przynajmniej 2 razy więcej, miałaby pełny pakiet świadczeń pracowniczych, zdolność kredytową, tzw. benefity w postaci wejściówek na siłownię, dodatkowego ubezpieczenia, opieki zdrowotnej, a nawet refundacji okularów gdyby takie musiała nosić. Oczywiście, zarobki w małym biznesie nie są już tak dramatycznie różne od tych w NGOs, ale praca w małej firmie i tak jest atrakcyjniejsza niż w NGO, ponieważ istnieją większe możliwości rozwoju zawodowego.

Tytułowe pytanie nie powinno padać tylko i wyłącznie z ust korporacyjnego headhuntera siedzącego za mahoniowym biurkiem w sterylnym gabinecie przeszklonego wieżowca. To pytanie, które powinien zadawać sobie każdy młody człowiek w przedziale wiekowym 24-35 lat. Bo to jak pokierujemy swoim życiem zawodowym po drugiej stronie 30stki będzie miało olbrzymie znaczenie na resztę życia. Ale żeby dobrze to zrobić, trzeba mieć ku temu bardzo solidne podstawy. Człowiek przed 30-tym rokiem życia zbiera doświadczenie. Z drugiej strony już dorabia się. Rozwija. Zakłada rodzinę, poszukuje bezpiecznej przystani, stabilizuje się.

Największym problemem organizacji pozarządowych wcale nie jest brak pieniędzy. Brak pieniędzy to skutek trzech innych problemów – braku komunikacji z otoczeniem, braku strategicznego planowania i braku profesjonalizmu. Ten ostatni bierze się właśnie z tego, że NGOs nie są dobrymi pracodawcami. 30 – latek po dwóch latach wolontariatu i czterech latach pracowania za „tysiąc z groszami” w oparciu o przyznane granty z dużym prawdopodobieństwem powie „dość”, ponieważ praca w biznesie lub w urzędzie państwowym zaoferuje mu więcej.

Dlatego organizacje albo nie będą się rozwijać, albo będą robić to niezwykle powoli. Zabraknie im młodych, zmotywowanych ludzi widzących powód w pozostaniu w organizacji inny niż ten, że studiowali teatrologię, resocjalizację, pielęgniarstwo itp. Nie będzie w ogóle ludzi, którzy zajmą się rozwojem organizacji, a szczególnie tych, którzy mają wysokie umiejętności w dziedzinie komunikacji, zarządzania, kierowania.

Współpracując z NGOs wielokrotnie musieliśmy najpierw rozwiązywać problemy wewnętrzne zanim w ogóle można było pomyśleć o pozyskiwaniu funduszy. Braki kadrowe, niska motywacja do pracy, brak wiedzy i narzędzi, a także złe nawyki skutecznie osłabiają wiele organizacji. Nie wszędzie. Tam, gdzie sytuacja jest lepsza, należy skoncentrować się na rozwoju zawodowym pracowników, członków, wolontariuszy. Praca w NGO ma być satysfakcjonująca, opłacalna i rozwojowa, a na to może sobie pozwolić 0,5% organizacji w Polsce.

Jeżeli myślisz o swojej przyszłości zawodowej, jeżeli chcesz rozwijać swoją organizację i ludzi zaangażowanych w jej działanie, powinieneś zastanowić się nad naszą propozycją. Otóż zebraliśmy nasze liczne doświadczenia ze współpracy z różnymi jednostkami i przygotowaliśmy… zresztą kliknij tutaj. Dowiesz się wszystkiego przez co sami przeszliśmy. Poznasz tajniki naszych sukcesów, a także przyczyny naszych porażek. Jeszcze czekasz i nie klikasz?

ja2Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania

Mateusz Paweł Matlak

m.matlak@fundraisingadvisors.pl

+48 535 050 579

Comments

comments

Twój komentarz