Kim jest dla Ciebie Darczyńca?

Masz swoją organizację. Swój wielki cel, misję i wizję, jak chcesz zmienić cały ten świat. Wokół siebie masz ludzi, którym Twoja organizacja pomaga – chorych, niepełnosprawnych, bezdomnych, uzależnionych, zagubionych, cierpiących, skrzywdzonych, pozostawionych samych sobie, tych, którym odebrano zbyt wiele, dzieci, młodzież, dorosłych, starszych, kobiety, mężczyzn… Możesz dla nich zrobić wszystko. To nie tylko Twoja praca, ale i całe Twoje życie. Nie zamyka się w kilku godzinach w biurze, sali, ośrodku… Często o nich myślisz. Wiele historii, których doświadczasz zmienia Cię na zawsze. Ci, którym pomagasz, są najważniejsi. To dla nich to wszystko. Ten cały trud, poświęcone godziny, dni, tygodnie, lata…

Często jesteśmy tak skupieni na misji i celu naszej organizacji oraz na tych, którym pomagamy, że zupełnie zapominamy o równie ważnej grupie osób, która jest tuż obok. Wielu z nich znamy tylko z imienia, nazwiska czy adresu mailowego. A czasem nawet tego o nich nie wiemy. A gdyby nie ONI to nasza praca byłaby znacznie trudniejsza, a może nawet niemożliwa.

DARCZYŃCY

Zawsze jestem i zawsze będę pod wielkim wrażeniem tego, co robią. Z wielkim szacunkiem doceniam każdy ich najmniejszy gest, każde ich słowo wsparcia, każdą ofiarowaną pomoc. Tyle dziś się mówi, o tym, ile w świecie egoizmu, zadufania, skupiania się tylko na własnych potrzebach. Każdy z Darczyńców jest żywym przykładem, który przeczy temu myśleniu. To ONI poświęcają swój czas i swoje nierzadko ciężko zarobione pieniądze, by pomóc komuś drugiemu, by zmienić kawałek tego świata na lepsze. I robią to, bo czują, że tak trzeba, że tak powinno być, że należy sobie wspólnie pomagać.

Kim dla Ciebie jest Darczyńca Twojej organizacji?

Szczerze się zastanów i szczerze sobie odpowiedz na to pytanie. Jak traktujecie Darczyńców? Nie tylko Ty, ale cała organizacja – wszyscy, którzy w niej pracują. Dobra odpowiedź jest tylko jedna.

Darczyńca = Przyjaciel

Czasem nie mogę wyjść z podziwu, że trzeba tego uczyć, czy to tłumaczyć. Darczyńca jest kimś, kto chce pomóc Tobie (Twojej organizacji, a tym samym wszystkim, którym pomagasz) w tym, co robisz, często wspiera Cię w najtrudniejszych momentach, wtedy kiedy tego najbardziej potrzebujesz i robi to kompletnie bezinteresownie, nie licząc na to, że się odwdzięczysz. Czy nie zasługuje na miano Przyjaciela? Właśnie tak powinieneś podchodzić do każdego Wspierającego. Niezależnie od kwoty, którą wpłaca. To nie może być tak, że Przyjaciółmi są Ci, którzy wpłacą minimum 1000 zł. Przyjaciółmi są wszyscy, którzy są przy Tobie i wspierają piękny cel, który realizujesz.

4 ważne zasady tej wyjątkowej przyjaźni

1. ZAUFANIE

Zaufanie jest podstawą każdej przyjaźni. Bez tego ani rusz. Strata zaufania, to strata Przyjaciela. Dlatego tak ważna jest dbałość o przejrzystość i transparentność działań Twojej organizacji. Pokazuj, co robicie i ile, to kosztuje. Nie bój się mówić o pieniądzach. Bądź szczery i otwarty. Odpowiadaj na pytania i wątpliwości. ZAWSZE.

2. WSPÓLNIE SPĘDZANY CZAS

Przyjaciele spędzają razem czas. Dlatego zapraszaj swoich Przyjaciół na wspólne wydarzenia i imprezy. Organizujecie rocznicę, galę, koncert – to świetny sposób, by się spotkać, lepiej poznać, porozmawiać. Jeśli macie kontakt do kogoś, to zaproście go na kawę czy herbatę do siebie. To naprawdę przemiłe i cudowne spotkania, które bardzo często przynoszą jeszcze więcej dobra. Przekonajcie się sami.

3. SŁUCHANIE I ZROZUMIENIE

Nudziarze to ci, którzy stale mówią o sobie. I nudziarze to ci, którzy rzadko mają przyjaciół. Nie opowiadaj ciągle i ciągle o organizacji oraz o tym, co robicie. Wysłuchaj też drugiej strony. Zapytaj Darczyńcę, jak się czuje, co u niego słychać, co nowego się wydarzyło. Przyjaźń działa w dwie strony. Ważne jest również zrozumienie i empatia. Nasi Darczyńcy bardzo często także potrzebują naszego wsparcia – dobrego słowa, rady, wysłuchania, dodania otuchy, modlitwy…

4. DROBNE GESTY

Przyjaźń to również te wszystkie małe, drobne gesty. Zwykła rozmowa telefoniczna bez powodu, drobny upominek, wysłana kartka, życzenia… W tych małych rzeczach tkwi wielka siła.

I pamiętaj o jeszcze ważnej zasadzie, o której niegdyś napisał Władysław Grzeszczyk: „Jeden stracony przyjaciel – to co najmniej stu wrogów więcej.” Jeśli nie zadbasz o swojego Przyjaciela, Ty i Twoja organizacja możecie stracić znacznie, znacznie więcej.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZBUDUJ NIEZALEŻNOŚĆ ORGANIZACJI W ROK

 

1. Rok pracy nad sukcesem Twojej organizacji
2. Stały nadzór doświadczonego Fundraisera
3. Obowiązkowa kampania przynosząca darowizny
4. Zmiana funkcjonowania całej organizacji 

 

%d bloggers like this: